Start > Blog > 4 sposoby na aktywny wypoczynek w okolicach Kościerzyny
10 listopada 2018

4 sposoby na aktywny wypoczynek w okolicach Kościerzyny

Jak to się stało, że  na Kaszubach skumulowało się tak dużo rożnych elementów, które stanowią o pięknie tego regionu? Wg. Janusza Mamelskiego, autora „Legend kaszubskich”, było to tak: po stworzeniu świata, zadowolony Bóg, zauważył, że anioł opiekujący się Kaszubami jest smutny. Okazało się, że „jego” ziemia to tylko jałowe i piaszczyste pola. Poruszony tym Stwórca pochylił się nad Kaszubami i wytrząsał swój magiczny worek. Wysypały się z niego pozostałe na dnie okruchy: pagórki, rzeki, strumienie, jeziora, lasy, pola i łąki, tworząc przepiękną mozaikę na tym terenie. Tak mówi legenda, ale prawda jest taka, że malowniczość regionu stała się przyczynkiem do nadania jej nazwy Szwajcarii Kaszubskiej i są to miejsca wprost wymarzone do uprawiania różnorakich form aktywności.

Turystyka piesza

Liczne trasy na terenach objętych ochroną przyrody, w lasach, obszarach nadmorskich czy wzdłuż jezior, dostarczą niezapomnianych przeżyć. Dzięki nim można poznać Kaszuby, osobliwości przyrodnicze i krajobrazy Borów Tucholskich oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, w skład którego wchodzi 7 parków w tym Kaszubski (więcej informacji tutaj: Pomorskie parki krajobrazowe)

Wszystkie szlaki są bardzo atrakcyjne i malownicze przez cały rok, bowiem każda pora roku wydobywa inny, odmienny walor pejzażu kaszubskiego pojezierza.

Istnieje wiele przyjemnych ścieżek, z reguły kilkukilometrowych, na przykład:

• Szlakiem pięciu jezior – o dł.5 km
  • Życie lasu wokół remizy -o dł.3 km
  • we Wdzydzach Kiszewskich – o dł.4 km

Opisy szlaków dla chętnych: Propozycje szlaków pieszych

Znakowane szlaki piesze przebiegające przez Kaszubski Park Krajobrazowy (KPK):

• Szlak Wzgórz Szymbarskich (czarny) o dł.120,5 km
  • Szlak Kaszubski (czerwony) o dł.130,6 km

Oba przebiegają przez przepiękne widokowo rejony, mijają wiele atrakcji turystycznych. Można je podzielić w dowolny sposób na kilka dni.

Szczegóły tutaj: Znakowane-szlaki-piesze

Poza klasycznymi wędrówkami pieszymi, można też uprawiać niezwykle ostatnio popularny nordic-walking – marsz z kijkami. Na terenie KPK przewidziano 10 tras o rożnej trudności.

Więcej informacji: Nordic-walking-trasy

Turystyka konna

Przestrzeń naturalna Kaszub stwarza znakomite warunki dla uprawiania jazdy konnej. Region proponuje wiele tras, m.in.:

Turystyka wodna

Kaszuby to przede wszystkim kraina przepięknych jezior, z których większość znajduje się w pierwszej klasie czystości. Można się tu cieszyć:

• wędkowaniem – dzięki dużej obfitości wielu gatunków ryb Z wędką na Kaszuby
  • żeglowaniem – m.in. na jeziorach Powidzkim, Koronowskim, Sławskim, Lipie, Osiek, Charzykowskim, Lubie, Wdzydze czy Drawsko, gdzie zadbano o świetne warunki dla żeglarzy -> Żaglówką na Kaszuby
  • pływaniem kajakami – przez KPK wiodą cztery szlaki kajakowe: Szlak Łeby, Szlak Raduni, Szlak Bukowiny i Kółko Raduńskie (tworzy je dziesięć jezior połączonych rzeką Radunia) -> Szlaki-kajakowe
  • windsurfingiem – m.in. na jeziorze Wdzydze i nad Zalewem Koronowskim -> Windsurfing we Wdzydzach Kiszewskich oraz Windsurfing Koronowo

Turystyka rowerowa

Dla tych, którzy szczególnie lubią spędzać czas na dwóch kółkach przygotowaliśmy osobny artykuł -> Trasy rowerowe na Kaszubach