Start > Blog > 3 zabytkowe kościoły w Kościerzynie
10 listopada 2018

3 zabytkowe kościoły w Kościerzynie

Neobarkowy kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy

Obecnie duży neobarokowy kościół mieści dawny historyczny wystrój z wcześniejszych kościołów oraz neostylowe uzupełnienia. W bocznej kaplicy umieszczony jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. W 1998 roku obraz otrzymał papieskie korony i od tamtego momentu Matka Boska Kościerska Królowa Rodzin stała się patronką Kościerzyny. O niezwykłym kulcie obrazu świadczą liczne pielgrzymki, w czasie których wierni modlą się o łaski dla swych rodzin, siłę w przezwyciężaniu trudności i ulgę w cierpieniu.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Kościerzyna to jedyne miasto w Europie, gdzie znajdują się dwa sanktuaria maryjne, co  stanowi o jego wyjątkowości. Oprócz wspomnianego  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, drugim jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Przedmiotem kultu jest tutaj słynąca z łask XV-wieczna gotycka pieta. Kamienna rzeźba mieści się w neoromańskiej kaplicy Matki Bożej Królowej Aniołów przy klasztorze Sióstr Niepokalanek.

Neogotycki kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół został zbudowany w latach 1892-1894. Wnętrze kościoła jest skromne, utrzymane w surowym, neogotyckim stylu z bardzo ciekawym i mało spotykanym sposobem wsparcia sklepienia. Świątynia została wymurowana z czerwonej cegły i jest nieotynkowana. Przy elewacji frontowej – wschodniej, znajduje się strzelista wieża o wysokości 35 metrów, wewnątrz której znajdują się trzy spiżowe dzwony, które wraz z zegarem, posiadającym oryginalny mechanizm, punktualnie wybijają równe godziny.