Start > Blog > 6 miejsc, które warto odwiedzić w Kościerzynie
10 listopada 2018

6 miejsc, które warto odwiedzić w Kościerzynie

Kościerzyna zaprasza w kilka miejsc, których odwiedzenie pozwoli lepiej poznać jej charakter, ciekawą i długą historię (prawa miejskie ozostały nadane w 1398 roku), inspirujących ludzi od zawsze mających niebanalne i kreatywne patrzenie na otaczający świat.

Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby

Zwiedzanie muzeum adresowane jest do osób pragnących bliżej poznać Kościerzynę, jej bogatą historię, zasłużone postaci, ważne wydarzenia, przyrodę i mieszkańców. Ekspozycja stała została podzielona na 3 działy: Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, Przyrodniczy i Etnograficzny.

Muzeum Kolejnictwa

Pozycja obowiązkowa dla odwiedzających Kościerzynę. Muzeum posiada liczną i wciąż rozrastającą się ekspozycję skarbów kolejnictwa, największą w północnej Polsce. Na imponujące zbiory obecnie składa się 47 różnego typu pojazdów szynowych, w tym aż siedemnaście parowozów. Ze względu na fakt, że większość eksponatów znajduje się na zewnątrz, wizyta w muzeum stanowi połączenie spaceru i tradycyjnego zwiedzania. To miejsce jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci – do większości eksponatów można wejść, zobaczyć, dotknąć  i poczuć się jak prawdziwy motorniczy.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych i jako takie stanowi wyjątkowo atrakcyjną ciekawostkę, wartą odwiedzenia. Nieprzypadkowo powstało w sercu Kaszub, ponieważ muzyka akordeonowa ma tutaj długą tradycję. Sam instrument doczekał się żargonowych określeń: świnia, kwecz, kaloryfer i na stałe zagościł w kaszubskich kapelach, nadając im niepowtarzalnego, rozpoznawalnego brzmienia. Obecnie zbiór liczy około 120 eksponatów pochodzących z Polski, Niemiec, Włoch, Francji i Rosji.

Muzeum American Old Cars

Pomysłowe i klimatyczne miejsce, zabierające zwiedzających w niezwykłą podróż do lat 60-tych i 70-tych – o świata ikon motoryzacji, symboli luksusu i klasy. Na miejscu można zobaczyć tak stylowe modele amerykańskich samochodów, jak: Cadillac, Chevrolet, Buick, Lincoln, Ford, Plymouth, DeSoto. W czasie zwiedzania rozbrzmiewa muzyka z lat 60-tych, w tym przeboje samego króla rock and rolla – Elvisa Presleya.

Rynek w Kościerzynie

Rynek kościerski został zbudowany na podstawie planu urbanistycznego pochodzącego z końca XIV wieku. Niewątpliwą atrakcję stanowi pomnik Remusa, przedstawiający bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. „Życie i przygody Remusa” (kasz. Żëcé i przigòdë Remùsa) – trzytomowej powieści, nazywanej epopeją kaszubską, uznaną za najwybitniejsze dzieło literatury w tym języku. Uroku sercu miasta, jakim jest rynek, dodają: fontanna, kolorowe kamienice, latarnie, ławki i drobna kostka brukowa. Wśród kamienic wyróżnia się neogotycki ratusz, z charakterystycznym zegarem. To reprezentacyjne miejsce w Kościerzynie przez swój magiczny wygląd, może stanowić pierwsze skojarzenie, pojawiające się w pamięci turysty.

Pomnik Józefa Wybickiego

Największy w Polsce, bo mierzący aż 8 metrów wysokości, pomnik twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”. Postawiony przy głównej arterii miasta, czyli przy ul. Wojska Polskiego, został odsłonięty w 1975 roku. Monument przedstawia wybitnego syna Ziemi Kaszubskiej, Józefa Wybickiego (1747-1822).

Autor zdjęcia wykorzystanego do artykłu -> Kazimierz P